Wspomnień czar - Nowe spojrzenie na fotografię analogową

Wydawać by się mogło, iż w erze cyfrowej fotografia analogowa to już odległa przeszłość. Nic bardziej mylnego! Tradycyjne metody wykonywania zdjęć są nadal aktualne, a wielu fotografów uwielbia po nie sięgać, ceniąc je za unikatowy klimat i wyjątkowy wygląd zdjęć. Fotografia analogowa to doskonałe źródło inspiracji, a dodatkowo możesz skorzystać z nowoczesnych technologii, aby wywołać zdjęcia z kliszy czy je zdigitalizować. Zajrzyj do tego artykułu, aby dowiedzieć się, jak tego dokonać.

Fotografia analogowa - jak umarł król?


Fotografia powstała w 1839 roku i przez większość swej historii obejmowała fotografię analogową. Właściwie era cyfrowa - w porównaniu z całościową historią tego medium - dopiero rozpoczyna swoją przygodę. Dlatego właśnie rewolucja jaka dokonała się za sprawą fotografii cyfrowej była dużym zaskoczeniem dla wielu fotografów.

Pierwsze aparaty cyfrowe nie dawały satysfakcjonującej jakości, stąd początkowo zdjęcia analogowe nie musiały obawiać się o swoją pozycję. Jednakże szybki postęp technologii spowodował, że tradycyjne metody robienia zdjęć musiały ustąpić pierwszeństwa tym, które pojawiły się na rynku. Coraz doskonalsze matryce i interesujące rozwiązania przekonały do siebie nawet najbardziej zagorzałych entuzjastów fotografii analogowej.

Stare zdjęcia modne jak nigdy…

 


Pomimo tego, iż fotografia cyfrowa zdetronizowała dotychczasowego króla, to jednak stare zdjęcia wcale nie znalazły się na śmietniku historii. Wręcz przeciwnie - zdają się być coraz bardziej doceniane. Odbitki starych fotografii sięgają astronomicznych kwot, a kolekcjonerzy prześcigają się w odkrywaniu nowych talentów. Artyści bardzo chętnie korzystają ze starych archiwów, odnalezionych np. na targach staroci, gdzie anonimowi bohaterzy zdjęć intrygują swoją historią. Takie obrazy mogą posłużyć do ułożenia zupełnie nowych historii w książkach fotograficznych czy stworzenia zaskakujących fotomontaży.

Zdjęcia z PRL-u czy czarno-białe zdjęcia z dawnych epok stanowią obecnie niesamowitą podróż w czasie. Ma to o tyle ogromne znaczenie, że obecnie świat tak przyspieszył, że zmienia się z dnia na dzień. W tym ujęciu zdjęcia pozwalają dostrzec, że zmiana zawsze towarzyszyła ludzkiemu życiu. Pewnie to jest jeden z powodów, dla których tak często sięga się po stare zdjęcia.
Najpopularniejsze rodzaje starych zdjęć


W rękach kolekcjonerów są stare zdjęcia z niemal każdego okresu historii fotografii. Oczywiście część z nich jest na tyle rzadka, że trzeba zapłacić ogromne sumy, aby stać się ich posiadaczem. Cenne są także stare fotografie wykonane przez kultowych artystów. Część z nich została odkryta dopiero pośmiertnie, gdy przypadkowo ktoś natrafił na zbiory ich kliszy przechowywane na strychach lub w piwnicach. Takie znaleziska mogą później mieć naprawdę dużą wartość.

Wśród najpopularniejszych rodzajów starych zdjęć należy wymienić przede wszystkim te natychmiastowe. O ich ogromnej popularności świadczy wciąż obecne bardzo duże zainteresowanie tego rodzaju zdjęciami. Nadal powstają coraz to nowsze modele aparatów do zdjęć natychmiastowych. Dochodzi nawet do fuzji starych, tradycyjnych technologii z cyfrowymi rozwiązaniami. Możliwe jest zatem zapisywanie zdjęć na karcie pamięci, a następnie po wybraniu ulubionych kadrów wykonanie odbitek na odpowiednich materiałach. Dodatkowo możliwe jest skorzystanie z drukarek, które wykorzystują technologie natychmiastowe. W takim przypadku możliwe jest nawet wykonywanie tradycyjnych odbitek ze smartfona.

Bardzo popularne są także zdjęcia z PRL-u. Jest to pewnie spowodowane sentymentem pokolenia, które przeżywało wtedy swoje dzieciństwo. O ile tamten okres odcisnął bolesne piętno na historii naszego kraju, o tyle część ze wspomnień związanych jest z codziennym, często szczęśliwym życiem. Nie da się więc ukryć, że każdy chciałby po latach wracać tylko do tych dobrych chwil, na co pozwalają stare czarno-białe zdjęcia.

Co można zrobić współcześnie ze starych fotografii?


Chociaż obecnie panuje niepodzielnie fotografia cyfrowa, to jednak wciąż można zdecydować się na wywoływanie zdjęć z kliszy. Bez najmniejszego problemu zrobisz tego typu odbitki z pomocą usług Fotojoker. Możesz po prostu oddać swój film do Fotojoker i po krótkim czasie cieszyć się swoimi odbitkami. Możliwe jest także tylko wywołanie filmu.

Wśród oferty usług znajdziesz także możliwość skanowania starych filmów. To świetny sposób na zdigitalizowanie i archiwizowanie Twoich starych zdjęć. Tworząc ich kopie z pewnością zabezpieczysz swoje najcenniejsze wspomnienia przed ich utratą. Dodatkowo możliwe jest następnie wykonanie dużych powiększeń lub zmiana kolorystyki czy odrestaurowanie takich obrazów.

Stare zdjęcia ślubne to doskonały pomysł na prezent. Możesz je umieścić w foto książce i podarować ją z okazji rocznicy. Zajrzyj do rodzinnych archiwów, aby poszukać więcej takich inspiracji. Może Twoja Mama lub Tata będą szczęśliwi, gdy dostaną w prezencie zdjęcia z własnego dzieciństwa?

Dobrym pomysłem jest skanowanie starych zdjęć. Takie odbitki możesz ponownie wydrukować, tworząc kopie dla siebie i pozostałych członków rodziny. Ponadto zdjęcia analogowe możesz przy pomocy tej techniki nanieść na wysokiej jakości, nowoczesne papiery.

3 komentarze:

  1. Stare fotografie mają niepowtarzalny klimat,bardzo je lubię!

    OdpowiedzUsuń
  2. Temat bardzo na czasie,a fotografia analogowa przeżywa drugi rozkwit,może kiedyś spróbujemy ;-)

    OdpowiedzUsuń
  3. W czasie kiedy zaczęłam przygodę z fotografią miałam aparat analogowy, to pamiętam czarno białe zdjęcia potem weszły kolorowe i jestem fanką kolorowych zdjęci.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz - każde Wasze słowo jest dla mnie niezwykle ważne. Masz jakieś pytania - zostaw swój email - odpowiem na pewno.