Praktica MTL 50 + Pentacon 1.8/50mm - RECENZJA

Witam kochani,dziś chciałbym wam przedstawić prawdziwą klasykę wśród aparatów analogowych,a mianowicie jak mówiono wiele razy całe pokolenia fotografów uczyło się podstaw fotografii na aparatach Praktica.

Dziś przedstawiam wam model Praktica MTL 50 wraz z obiektywem 50mm marki Pentacon co zapewne i tak były produkowane w tym samym zakładzie.Aparat był produkowany gdzieś w granicach 1985 roku więc dosyć nie tak dawno jak na klasyczną fotografię na filmie fotograficznym..

Aparat ma klasyczną bryłę i w tamtych czasach bardzo wiele aparatów miało jakby taką samą klasyczną bryłę czy to aparaty : Canon,Nikon,Olympus,Porst itd wszystkie jakby wyjechały z tej samej fabryki..całkiem możliwe ;-)

Wybór czasów mamy następujący oczywiście zaczyna się od jednostki : B kończąc na wartości 1000 więc dosyć spore spektrum i śmiało wystarczające do wielu zastosowań,dodatkowo aparat jest wyposażony w baterie lub inaczej...wymaga baterii do działania(osobiście tego nie lubię) gdzie zasila wbudowany światłomierz,a tak poza tym w pełni analogowy(ręczny nastaw)

Na górze aparatu znajdziemy wspomniane pokrętło wyborów czasów oraz wyboru ASA(które bardziej nam pomaga przypomnieć jaki film mamy w komorze) oraz pokrętło do zwijania filmu,naciąg migawki oraz tradycyjnie sanki na lampę błyskową.

Aparat sam w sobie niezawodny,ale niestety po kąpieli przypadkowej w piachu zaczął się zacinać więc ciężko powiedzieć czy każdy tam będzie miał czy tylko ten egzemplarz,natomiast najważniejszą poza filmem robotę robi wspomniany Pentacon 50mm

Sam obiektyw jest klasyczny 50mm i jest dosyć jasny oczywiście jest na mocowanie/gwint M42,ale czy wszystkie modele tego aparatu mają ten gwint? nie wiem nawet nie sprawdzałem za bardzo ;-)

Przyznam się bez bicia że częściej ten obiektyw wykorzystywałem w cyfrowym aparacie niż w tym Praktica MTL 50...

Sam aparat nie ma za wiele funkcji by bo tutaj w tysiącach słów opisywać,jest to klasyka fotografii i da na pewno wiele frajdy z kadrów jak trafimy na egzemplarz w świetnym stanie

Kilka Kadrów wykonanych tym egzemplarzem(Praktica MTL50 + PENTACON 50MM)
10 komentarzy:

 1. Świetny sprzęt,do kolekcji jak znalazł ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wygląd banalny,ale dla pasjonata bardzo dobry wybór!

  OdpowiedzUsuń
 3. Hej,to ma mocowanie m42? jakie jeszcze polecasz obiektywy do tego?

  OdpowiedzUsuń
 4. Mój dziadek taki miał,ciągle z nim spacerował,do dzisiaj gdzieś jest,muszę poszukać,super sprzęt!

  OdpowiedzUsuń
 5. Profesjonalny sprzęt,bardzo szkoda że już się już takiego sprzętu nie produkuje na nowo,to by było coś ;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Fabulous machine, durable, beautiful, great photos, great article

  OdpowiedzUsuń
 7. Zacny zawodnik,super sprzęt a zwłaszcza szkiełko ;-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Super maszyna,musi robić świetne fotki ;-)

  OdpowiedzUsuń
 9. WOW!Że wcześniej tutaj nie trafiłam,masz prawdziwą pasję i wiedzę,a ta marka od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Człowiek z ogromną wiedzą i pasją..tak 3maj!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz - każde Wasze słowo jest dla mnie niezwykle ważne. Masz jakieś pytania - zostaw swój email - odpowiem na pewno.