Pierwsza lustrzanka – nowa czy używana?

Pierwsza lustrzanka to poważna sprawa, dlatego warto wiedzieć, jaki sprzęt sprawdzi się najlepiej i jak go wybrać. Kwestią bardzo istotną jest także to, czy aparat powinien być nowy, czy może lepszym rozwiązaniem będzie używany. Na pewno używany aparat fotograficzny to mniejszy wydatek, dlatego w przypadku amatorów, który dopiero uczą się fotografowania lustrzanką, taki sprzęt jest idealny do ćwiczeń. 

Pierwsza lustrzanka – na co zwrócić uwagę?


Oczywiście pierwsza lustrzanka nie może być byle jaka. Nawet, jeśli sprzęt będzie używany, to należy zwrócić szczególną uwagę na kilka ważnych kwestii. Jedną z nich jest bez wątpienie waga. Lustrzanka dla osoby początkującej nie powinna być zbyt ciężka, ponieważ często konieczne jest powtarzanie ujęć, a trzymanie ciężkiego aparatu jest zwyczajnie męczące. Duże znacznie ma również jakość wykonania. Przede wszystkim tworzywo aparatu powinno być twarde oraz odporne na zarysowania – dobrze, jeśli powierzchnia jest pokryta powłoką antypoślizgową. Dzięki temu fotografowanie w trudnych warunkach atmosferycznych będzie łatwiejsze.
Duże znaczenie mają nie tylko wygląd i budowa, ale również parametry, jakie ma lustrzanka. Większość lustrzanek jest wyposażona w matrycę CMOS, która robi dobrej jakości zdjęcia, ale zużywa sporo prądu. Oszczędniejsza jest matryca Live MOS, ale takie aparaty są nieco droższe. Niemniej ważna jest rozdzielczość – im większa, tym lepsze zdjęcia. W przypadku pierwszej lustrzanki wystarczy ok. 20 Mpx. Istotna jest także stabilizacja obrazu – optyczna oraz mechaniczna.

Jakie marki najlepsze dla początkujących?


Wybierając lustrzankę dla początkującego fotografa, warto zwrócić uwagę na to, czy jest ona wyposażony w lampę błyskową, wizjer oraz w miarę czytelny wyświetlacz. Polecane marki to m.in. olympus i nikon, ale nie tylko. Idealną lustrzankę dla amatora można znaleźć również wśród modeli oferowanych przez sony czy canon. Wybór jest więc naprawdę duży, dlatego warto poświęcić trochę czasu na poszukiwania. Na pewno najlepszą opcją jest wybór modelu, do którego można dokupywać dodatkowe obiektywy, dzięki czemu wraz z rozwojem umiejętności będzie można robić coraz lepsze zdjęcia.

6 komentarzy:

 1. Trudny orzech do zgryzienia,rozum mówi by wybierać nowy sprzęt,ale używany w bardzo dobrym stanie jest o wiele tańszy..jak dobry sprzedawca można ryzykować i brać używany a jest w czym wybierać...

  OdpowiedzUsuń
 2. Trudna sprawa,ja także chyba bym brał nowy sprzęt,bo jest gwarancja i wiadomo co i gdzie iść jakby co a tak to rożnie może być z używanym sprzętem....

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla mnie to chyba nie miałoby większego znaczenia....

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja jednak wolę jak coś jest nowe i nieużywane ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jednak NOWY,mamy pewną gwarancję,no i kompletnie nowy sprzęt....

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz - każde Wasze słowo jest dla mnie niezwykle ważne. Masz jakieś pytania - zostaw swój email - odpowiem na pewno.