Tajemnice lasu.....

Mamy jesienny poranek,słońce przyświeca,wyśmienite warunki na spacer,na zdjęcia,więc warto wybrać się do lasu,gdzie promyki słońca przechodzą przez liście dając efekt tajemniczości,góry,stare drzewostany pokryte mchem....są idealnym miejscem na fotografowanie portretów...

https://rezerwatgoloborz.blogspot.com/2017/12/tajemnice-lasy-rezerwat-gooborz.html
Zapraszam wszystkich do rezerwatu ''Gołobórz'' jest to niezwykłe miejsce gdzie tajemniczość i niecodzienność odgrywa ważną rolę,do tego świeże i czyste powietrze,nieopodal rozciągają się łąki nad rzeką Muchawką gdzie w poprzednich latach wypoczywali Siedlczanie ;-)...to były czasy!

Parę słów o Rezerwacie.......
Rezerwat przyrody Gołobórzrezerwat przyrody obejmujący część kompleksu leśnego o powierzchni 65,88 ha, w południowej części Wysoczyzny Siedleckiej, 4 km na południe od Siedlec. Został powołany Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 26.03.1982 r.(MP nr 10 poz. 74). Położony jest w leśnictwie Siedlce, w gminie Siedlce, na terenie wsi Grabianów, 4 km na płd. od Siedlec. Według Zarządzenia celem ochrony jest zachowanie różnorodnych zbiorowisk roślinnych z wieloma gatunkami roślin rzadkich i chronionych. Jest to rezerwat florystyczny (Fl) objęty ochroną częściową. Według głównego przedmiotu ochrony jest to rezerwat Biocenotyczny (BF), podtypu biocenoz naturalnych i pół naturalnych (np) natomiast według głównego typu środowiska należy do mieszanych (M) podtypu mozaika różnych ekosystemów (me). Przedmiotem ochrony jest mozaika zbiorowisk leśnych oraz nieleśnych, które wytworzyły się w bardzo odmiennych środowiskach na niewielkim obszarze. Walory przyrodnicze Rezerwat jest jednym z ciekawszych obszarów woj. mazowieckiego, o charakterze florystyczno – krajobrazowym. Ochroną objęto różnorodne zbiorowiska roślinne, z bogatą florą, w interesującej oprawie krajobrazowej. Jest to kompleks zwydmień, wśród których położone są zagłębienia przypominające fizjonomią tereny Puszczy Kampinoskiej. Występują tu takie zbiorowiska jak: grądy (Tilio-Carpinetum) w mozaice z płatami dąbrowy świetlistej (Potentillo albae-Quercetum), kontynentalny bór świeży (Peucedano Pinetum), śródlądowy bór wilgotny (Molinio-Pinetum), bór bagienny (Vaccinio uliginosi-Pinetum), kontynentalny bór mieszany (Querco roboris-Pinetum), brzezina bagienna (Betuletum pubescentis) oraz różne postacie torfowisk (z klas Scheuchzerio-Caricetea fuscae i Oxycocco-Sphagnetea). Niektóre partie drzewostanu mają ponad 120 lat, a w typowo wykształconym runie występuje kilka chronionych gatunków roślin: lilia złotogłów (Lilium martagon), wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum), orlik pospolity (Aquilegia vulgaris), pluskwica europejska (Cimicifuga europaea), podkolan biały (Platanthera bifolia), gnieźnik leśny (Neottia nidus-avis), pierwiosnek lekarski (Primula veris) i konwalia majowa (Convallaria majalis). Z roślin zaliczanych do rzadkich stwierdzono tu: czerńca gronkowego (Actaea spicata), miodunkę wąskolistną (Pulmonaria angustifolia), pępawę różyczkolistną (Crepis praemorsa), rutewkę orlikolistną (Thalictrum aquilegiifolium) i kłosownicę leśną (Brachypodium sylvaticum). 

 Jak wspomniałem na terenie lasu można zrealizować nie jedną bardzo klimatyczną sesję zdjęciową...
Sam rezerwat skrywa swoje tajemnice,różnorodny teren sprzyja np jeździe na rowerach,biegach przełajowych oraz spacerom...las jest piękny o każdej porze roku,ale moim zdaniem najpiękniej tam jesienią ;-)
Przez wiele wizyt w na terenie rezerwatu i w pobliżu spotkałem bardzo wiele osób które obcowały z przyrodą,spacerowiczów,rowerzystów a ci nawet z Warszawy przyjechali..oczywiście pociągiem..by być w rezerwacie,bo znają i bardzo sobie cenią..no i nawet dwóch fotografów..piękne miejsce i tak blisko mnie....POLECAM

19 komentarzy:

 1. Ujmujący klimat i te miejsce...niezwykłe!

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak Tak pięknie jest ZAPRASZAM SERDECZNIE ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bajeczne miejsce,mistrzowskie fotografie Arturze ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak będę w Siedlcach,zabierzesz mnie tam?? ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Cudowne miejsce,piękne zdjęcia ;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Rewelacyjny klimat fotografii i nietuzinkowe miejsce;-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jedne z najlepszych leśnych zdjęć portretowych!! ;-) Pozdrawiam
  Michał.H

  OdpowiedzUsuń
 8. Czuć niezwykłość miejsca......

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetne miejsce i piękne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Cudowne zdjęcia! Bardzo podobają mi się kadry, szczególnie te z perspektywy podłoża - takie lubię najbardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Przepiękne zdjęcia,aż chce się tam spacerować,także mieszkam blisko lasu,uwielbiam taką rekreacje ;-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Niezwykłe miejsca,świetnie ze to pokazujesz teraz i ja wiem że Świat a przede wszystkim Polska nie w pełni odkryta ;-)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz - każde Wasze słowo jest dla mnie niezwykle ważne. Masz jakieś pytania - zostaw swój email - odpowiem na pewno.