Ubuntu - System dla fotografa?

To będzie mój ostatni post przed dłuższa przerwą(obowiązki) i chciałbym was zaciekawić niezwykłym systemem operacyjnym na komputery PC,a ze nie tylko fotografią człowiek żyje,lubię testować nowinki techniczne jak soft na komputery,telefony itd z systemem Ubuntu zetknąłem się kilka dobrych lat temu bodajże na wersje 5,wtedy był to prosty system bez wodotrysków,ale jak wydajny!i to mnie zaciekawiło,wszystko takie ładne,przejrzyste...i do tego w pełni DARMOWE

Ubuntu 5(Breezy Badger)


Prostota z niego biła,ale bardzo ładne wszystko w porównaniu do obecnych windowsów
 i tak potem były kolejne i kolejne,a swego czasu kupiłem nawet komputer(taki za 80zł) dodatkowy by sobie te systemy testować 

co to takiego ten Ubuntu dokładnie?
Ubuntu – kompletna dystrybucja systemu operacyjnego GNU/Linux, przeznaczona głównie do zastosowań biurowych i domowych (ang. desktop). Powstała również wersja serwerowa oraz na netbooki. Rozwój tej ostatniej zakończył się w 2011 roku, gdyż zdecydowano o połączeniu wydań dla komputerów biurowych i domowych z wersją dla netbooków, jednocześnie dodając nową powłokę graficzną – Unity – będącą nakładką na popularnego GNOME.
Ubuntu opiera się na dystrybucji Debian (w wersji Sid) i jest rozwijane na serwisie Launchpad. Projekt sponsorowany jest przez przedsiębiorstwo Marka Shuttlewortha Canonical Ltd. oraz Ubuntu Foundation. Według sondaży online w 2012 Ubuntu był najpopularniejszą dystrybucją Linuksa na komputerach osobistych. Jednak Ubuntu jest również popularne na serwerach i w chmurze. Ubuntu wydawane jest w regularnych, sześciomiesięcznych odstępach czasowych.
Słowo ubuntu pochodzi z języków plemion Zulu i Xhosa zamieszkujących południową Afrykę i oznacza „człowieczeństwo wobec innych”. Głównym celem dystrybucji jest dostarczenie użytkownikom domowym kompletnego, otwartego systemu, który będzie łatwy w obsłudze oraz jednocześnie stabilny, niezawodny i nowoczesny.
Oprócz Ubuntu korzystającego ze środowiska GNOME z nakładką Unity istnieje kilka wariantów innych dystrybucji, które różnią się wykorzystywanym środowiskiem graficznym oraz podstawowym zestawem pakietów. Do najpopularniejszych z nich należą Kubuntu (korzysta ze środowiska KDE), Xubuntu (korzysta ze środowiska Xfce). Istnieją także: Lubuntu (środowisko LXDE) i Fluxbuntu (Fluxbox). Xubuntu, Lubuntu i Fluxbuntu to lżejsze pod względem zużycia zasobów sprzętowych alternatywy dla Ubuntu i Kubuntu.(Tekst z Wikipedii)

z Powyższych testowałem jeszcze Kubuntu,Debiana i Lubuntu(Tacie takiego zainstalowałem do internetu) prosty i wydajny jak Windows 98,a ładniej wygląda

Bardzo istotną funkcją w Ubuntu jest jego centrum oprogramowania:


Znajdziemy w nim kilkanaście tysięcy programów,dodatków i WSZYSTKO DARMOWE!ja zacznę od oprogramowania dla Fotografów a jest tego..mi wyskoczyło ponad 6000 rekordów z dodatkami,programami,najbardziej znanym programem w Ubuntu jest GIMP który jest także dostępny na inne platformy(NIGDY GO NIE OGARNIAŁEM ;-)
Mi najbardziej przypadł do gustu Darktable :


Praktycznie kopia Lightrooma ale DARMOWA,takich programów jest więcej,także i operatorzy kamer znajda swoje stoły robocze,jest tego mnóstwo i to darmowe oraz co jeszcze ważniejsze przy pracy Foto-Video Stabilne ..owszem Linux Ubuntu nie jest idealny ale ma jedna ważną funkcję(warto polecenie sobie zapisać jako skrót klawiszowy) a nazywa sie po prostu niszcz Operacje,niszcz okno itp tak jak w Windowsie w Menedżerze zadań

Wspomniany Gimp:
Poza tym Ubuntu ma wiele świetnych opcji co były od zarania jego dziejów a w Windowsie dopiero raczkują(np efekty wizualne 
 Słynne wirtualne PulpityLogo Ubuntu,teraz ci co nie wiedzieli co oznacza moje profilowe na Facebook będą wiedzieli ;-)

Ubuntu ma jedną wadę..jeżeli uwielbiasz gry to sobie nie za bardzo pograsz,mimo ze w oprogramowaniu jest tego masę,teraz nie wiem,ale jeszcze jakiś czas temu był dostępny program ''WINE'' który emulował windowsa,więc można było wszystko odpalać,ja kiedyś testowałem,odpalałem winampa,programy do filmów a nawet Photoshop CS 3 odpalił ;-)
 To by było na tyle,Ubuntu mogę z czystym sumieniem polecić,jest świetny,darmowy,działa na starszych komputerach,Grafik jak operator kamery się nie zawiedzie,jest delikatnie odporniejszy a nawet o wiele bardziej jak windows i co najważniejsze jest STABILNY oraz ŚWIETNIE WYGLĄDA!!

Zezuty ekranu Ubuntu :


Tutaj można pobrać Ubuntu :


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz - każde Wasze słowo jest dla mnie niezwykle ważne. Masz jakieś pytania - zostaw swój email - odpowiem na pewno.