Start 66 - Polska myśl techniczna

Start 66 - Polska myśl techniczna Start – pierwszy produkowany po II wojnie światowej w Polsce aparat fotograficzny (lustrzanka dwuobiektywowa) typu Rolleicord. Produkowany kolejno przez Warszawskie Zakłady Kinotechniczne w latach 1951-1952, Warszawskie Zakłady Fotooptyczne oraz Polskie Zakłady Optyczne.


Ja się skupie na posiadanym modelu a mianowicie Start66(mam gdzieś jeszcze Start66 S ale jest nieszczelny,ale może przyjdzie czas i ochota to i go opisze ;-)
 Mój egzemplarz pochodzi z 1969r,mam nawet dowód zakupu(taka perełka,a jak! ;-)
Zrobiłem masę rolek filmu nim,i czarno-białych i kolorowych,i rożne style fotografii od portretu po przyrodę itp i  czystym sumieniem mogę go polecam...brać w ciemno ''PRAWIE'' za każde pieniądze..osobiście więcej jak 500zł bym nie dał ale jak się dobrze znajdzie to Starta powinniśmy kupić już w cenach od 90zł do 250zł)trzeba zwrócić uwagę na szczelność,oraz migawkę,ale o tym się nie przekonamy gdy nie zrobimy rolki filmu,a na słowo sprzedawcy nie wierzmy! jak kupimy tanio a okaże się wadliwy itp to będziemy mieli świetny gadżet na półkę lub jak nie którzy będziemy mogli sobie zrobić ledową lampkę nocną ;-)
Wiele osób mnie pytało jak to w portretach się sprawdza?powiem jedynie(Patrz Poniżej)

 Jakie są zalety Aparatu?

 już jak wspominałem, jego plastyka,bokeh,wygląd,niezawodność,i że można bawić się w podwójne ekspozycje..Fakt! praktycznie w każdym aparacie bez automatyki można,,ale tutaj łatwiej i wygodniej ;-)

 Jakie są wady Aparatu?

Przez  prawie 6 lat jak go użytkuje,a były okresy ze bardzo intensywnie,jedyna wada jaką zauważyłem to nie szczelność która wynika z tego ze jak dużo się na nim pracuje to wyrabia się zamknięcie klapy filmu itp i robi się rozszczelnienie komory..ja kupiłem kropelkę,sznurówkę czarna i po sprawie ;-) do wad czasem można zaliczyć cenę a widziałem go na aledrogo i abay srabay za prawie 900zł ;-D


Start66 S + Fomapan100

To co mnie w aparatach Start urzeka,to wbrew pozorom solidność,i ten bajeczny''BOKEH''

Start66 + Fomapan 100


Dane techniczne aparatu :

Start 66 (1967-1970)

 • nowy design,inny niż dotychczas
 • zakres czasów ekspozycji: B, 1/15, 1/30, 1/60, 1/125, 1/250
 • nowsza migawka
 • obiektyw: Emitar 75/3,5 (3 soczewki w 3 grupach)
 • brak składanej korbki
 • brak licznika zdjęć (tylko okienko,a to jest zaletą)

Galeria Aparatu :
Jak znajdę czas a przede wszystkim aparat jakim mógłbym zrobić fotografie bardziej szczegółowe zaktualizuje galerie.

Start66 oraz Start 66S,dzisiaj został mi tylko Start no i gdzieś Start66S 

 Start66
Tutaj akurat mój inny model Start66S

Oto wybrane Fotografie wykonane Startem 66:

Start66 + Kodak PORTRA 160

Start66 + Fomapan 100


Start66 + Fomapan 100


 Start66 + RPX 100

Start66 + Fomapan 100

  

 Start66 + Fuji VELVIA 100F

  Start66 + Fuji VELVIA 100F


  Start66 + Fuji VELVIA 100F


Jak widać na powyższych obrazkach ''START66'' w fotografii radzi sobie bardzo dobrze ,także warto poszukać do niego filtrów nasadkowych do Czarno-białej fotografii,ale również można bawić się z filtrami''Cokin'' ale trzeba je trzymać ;-)

Jeżeli macie pytanie odnośnie sprzętu,śmiało pytajcie w komentarzach lub na Facebook

Nie długo Video recenzja u mnie na YouTube..ZAGLĄDAJCIE ;-)
2 komentarze:

 1. Www.fotochwilka.pl19 lipca 2018 00:36

  Hej :) widzę, że mamy bliźniacze blogi :) i ten sam aparat Start 66. Ja zrobiłam dwie rolki i niestety cos jest z ostrością nie tak :/ oddam do naprawy :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj,mi pewnie wyszło zanim nabyłem kieva 88 z 70 filmów a ostrość...hmmm specyficznie ostrzy trzeba korzystać z wbudowanej lupy lub zamontować matówkę z klinem czy jakoś tak,podobno lepiej,Pozdrawiam i zapraszam ponownie ;-)

   Usuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz - każde Wasze słowo jest dla mnie niezwykle ważne. Masz jakieś pytania - zostaw swój email - odpowiem na pewno.